
W pewnym momencie bywa tak, że potrzebujemy posiłkować się różnymi zasobami z sieci w przypadku tworzenia nowego projektu, czy poprawiania własnej strony strony – kiedyś był z tym co prawda większy problem ale na chwilę obecną jest dsotępne tyle różnych ciekawych opcji, że tworzenie projektów to czysta przyjemność 🙂 Poniżej starałem się zebrać te, z które można wykorzystać najczęściej.
Adminer – jednoplikowe zarządzanie bazami danych

Często bywa tak, że nie mamy dostępu do menadżera baz danych – jak np. PhpMyAdmin(w przypadku MySql), doszukiwanie się adresu dojścia jest zbyt czasochłonne lub po prostu klient nie wie o co chodzi. Może szukasz po prostu lżejszej alternatywy(Adminer to niecałe 0.5MB i jest niezwykle szybki)? Wklejamy jeden magiczny plik na serwer i mamy dojście do własnego, w pełni funkcjonalnego menadżera baz danych, bez dodatkowych konfiguracji, kombinacji, czy nerwówki z czasem wykonywania skryptów.
Twórcy nawet zrobili ładną tabelkę porównawczą funkcji i wymagań(w porównaniu do PhpMyAdmin).

Zestaw kilku lekkich, zoptymalizowanych, responsywnych i przede wszystkim uniersalnych szablonów wiadomości e-mail. Współpracuje nawet z Gmailem i Outlookiem 🙂 Przykład gotowy do modyfikacji można znaleźć tutaj.

Następna pozycja do kilkanaście przykładów kreatywnych animacji linków. Przyjemne dla oka, płynne i przede wszystkim niezwykle proste do zakodowania efekty, które można wykorzystać nawet na zasadzie kopiuj&wklej.

Proste narzędzie, które konwertuje pełne teksty z dużych liter na małe, formatuje zdania, czy na odwrót. Niezwykle przydatne przy kopiowaniu długich, niesformatowanych tekstów.
Debug Ghost CSS

To bardziej prosty wpis do CSS, niż narzędzie per se. Pomaga nam określić, które elementy wychodzą poza określony obszar roboczy strony powodując np. nieporządany scroll w poziomie na urządzeniach mobilnych.
Wystarczy do arkusza css dodać wpis:
* { background: #000 !important; color: #0f0 !important; outline: solid #f00 1px !important; }

Narzędzie-strona przeszukująca wszystkie najpopularniejsze darmowe(lub/i płatne) strony stockowe ze zdjęciami. Mamy również możliwość przefiltrowania serwisów, z których ma odbywać się przeszukiwanie.
Osobiście korzystam najczęściej z pexels/pixabay, bo tam najczęściej właśnie znajduję dobrej jakości(oraz profesjonalnie wykonane) fotki ale okazjonalnie również zerkam właśnie na powyższe, kiedy brakuje mi materiałów z moich głównych źródeł.
Darmowe stocki nierzadko są bardziej „oryginalnym” źródłem dla naszego projektu, niż płatne 🙂

Zestaw ciekawych rozwiązań przejść css na boksach. Na dzisiejsze standardy przykłady z załączonej strony są zakodowane archaicznie ale działają jako dobry starter przy projektowaniu boksów, które musimy przedstawić w ciekawy sposób. Wykorzystywałem je nie raz.

Proste narzędzie do sprawdzania dns-ów domeny. Przydatne, jeśli np. potrzebujemy szybko określić dostawcę danego serwisu.
Nie jest to żaden typowy whois, tylko wykaz rekordów NS/SOA/MX/WWW.
html5-editor – Narzędzie do czyszczenia i organizowania formatowania wklejonego tekstu

Często dzieje się tak, że musimy przekopiować tekst z plików worda(czy jakichkolwiek innych), w którym edytory doklejają masę własnego, często niepotrzebnego formatowania i stylizacji. Rozwiązaniem poniekąd jest wklejanie na zasadzie „Wklej jako zwykły tekst” – ale co, jeśli chcemy zachować układ akapitów, numerację, linki, czy inne atrybuty tekstu? Z pomocą przychodzi HTML Editor – jednym kliknięciem „oczyszczamy” tekst, który możemy później spokojnie wkleić do naszego cmsa, czy statycznej strony html. Narzędzie posiada kilkanaście opcji czyszczenia tekstu.

Proste narzędzie konwertujące ciągi wyrazów na czytelne dla przeglądarek slugi url.

Jeden z najlepszych kompresorów zdjęć png/jpg – który respektuje balans pomiędzy jakością, a wagą pliku. Wersja darmowa posiada limit 20 zdjęć na raz po 5MB każdy(jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po prostu wrzucać zdjęcia partiami); wersja pro(niecałe 100zł rocznie) znosi te limity i możemy ładować fotki hurtowo.
Na fotkach możemy przyciąć nawet do 80%, w niektórych przypadkach – jednak w typowych jest to zazwyczaj 15-25%.
Dla zainteresowanych – twórcy nawet udostępnili moduł dla photoshopa, czy wtyczkę dla WordPressa.