Porady & Profesjonalne strony internetowe / usługi www

FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Pytania dotyczące stron

RWD z ang. "Responsive Web Design" - jest to układ strony, który dopasowuje się do rozdzielczości urządzenia, na którym witryna jest wyświetlana.

Układ strony może się różnić nieco pomiędzy komputerami, tabletami i smartfonami(w tych ostatnich najczęściej jest to układ jedno-kolumnowy).

Oznacza to, że witryna posiada odpowiednio skompresowane obrazy, skrypty i arkusze stylów oraz całość jest skonfigurowana tak, aby pojawiały się jak najmniejsze opóźnienie przy ładowaniu strony.

Jest to wyznacznik Google PageSpeed Insights. Błędnie utarło się przekonanie, że maksymalna punktacja ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie.

W dużym skrócie jest to wyznacznik szybkości działania stron dla urządzeń mobilnych i komputerów, określony przez zestaw reguł stworzony przez Google. Jest to dobre odniesienie w momencie, gdy chcemy zoptymalizować stronę i potrafi nas to nakierować w odpowiednim kierunku, natomiast nie powinno być nigdy traktowane jako podstawa.

Więcej o Page Speed Insights można przeczytać na blogu WPZen.

W większości przypadków nie. Witryny są najczęściej atakowane przez boty i spamerów, którzy po udanej próbie włamu(niezależnie czy to poprzez złamanie hasła, czy dziurę w skrypcie) zapełniają witryny złośliwym kodem, masą podstron z linkami itp.

Jest to o tyle istotne, że strony po ciężkim włamie są bardzo kosztowne w odzyskiwaniu i naprawie.

"Hakerzy" oczywiście też atakują strony jednak jak na ironię często są to witryny o wiele mniej "uszkodzone" przez włam, niż te, które dostały się w ręce spamerów.

Jest to aktualizacja samego CMSa, wtyczek, zabezpieczeń i modyfikacja ustawień strony, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Konserwacja powinna być wykonywana optymalnie raz w miesiącu, jednak zazwyczaj dokonuje się jej kilka razy do roku(w zależności też od tego jak "krytyczne" są dane aktualizacje) w zależności od wykorzystanych wtyczek, CMSa, wtyczki SEO itp.

Czynność ta jest ważna, ponieważ standardy w sieci zmieniają się bardzo często, tym samym CMSy, wtyczki i zaawansowane skrypty wymagają aktualizacji. W przypadku poważnych aktualizacji zabezpieczeń konserwacja powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej.

Konserwacja jest opcjonalna dla witryn postawionych na szablonach html/css, gdzie powinno się co najwyżej zaktualizować skrypty "raz na jakiś czas" lub ustawienia pod SEO, jeśli algorytm google(lub inny) zmienił standardy.

Oznacza to, że witryna nie będzie sprawiać problemów wyszukiwarkom, tworzona jest mapa witryny zgodnie z założeniami oraz jest instalowana odpowiednia dla danej strony wtyczka SEO, która jest również dodatkowo konfigurowana(według obecnych standardów SEO) i jeśli klient nie życzy sobie dodawania własnych tytułów i opisów meta, to będą one generowane automatycznie(tytuł strony z nazwą wityny, plus opisy wyciągane z treści danej podstrony).

Na samej witrynie również nie używam nadmiaru nagłówków(staram się zachowywać ich hierarchię), zbyt wielu pogrubionych słów i nadmiaru powtarzających się "możliwych" słów kluczowych. Plus inne, podobne zasady prawidłowego osadzania treści.

Całość jest sprawdzana na koniec pod kątem tego, jak witrynę widzą wyszukiwarki.

Okazjonalnie w przypadkach, gdy jest bardzo mała konkurencja w danej niszy(czy kategorii działalności), to możliwe, że taka konfiguracja w zupełności wystarczy. Zazwyczaj jednak zalecane jest prawidłowe pozycjonowanie dla witryn, żeby móc trafić "do pierwszej dziesiątki".

Najpopularniejsze wyszukiwarki takie jak Google nie zwracają uwagi na tag Meta Keywords już od bardzo dawna. Tym samym nie ma większego sensu ich dodawania.

Strona "zaindeksowana", a "wyszukiwalna" to dwie różne rzeczy - ta pierwsza oznacza, że witryna faktycznie znajduje się w indeksie google ale niekoniecznie musi się ona pojawiać gdziekolwiek w wynikach wyszukiwania, ponieważ algorytm google nie przydzielił jej jeszcze żadnych priorytetów. Najczęściej dotyczy to witryn/domen świeżych. Witryna staje się "wyszukiwalna" dopiero po jakimś czasie(wpływa na to wiele różnych czynników), proces ten trwa od kilku do kilkudziesięciu dni w zależności od samej strony, jej tematyki, zawartości, konkurencji itp.

Nie wszystkie projekty są wykonywane na CMSach. Przykładowo proste landpage'e, które są czysto informacyjne jest o wiele łatwiej postawić na szablonie html/css/js, aniżeli specjalnie instalować do tego CMS, który wymaga konserwacji, dodatkowych zabezpieczeń i optymalizacji względem wielkości.

Pytania dotyczące oferty

Tak, zaliczka jest wymagana. Zaliczka oscyluje w 10-35% wartości całkowitej w zależności od wielkości projektu.

Średnio od dwóch do czterech tygodni, jednak niektóre projekty mogą nawet zabrać do 2-3 miesięcy(i dłużej), wszystko zależy od wielkości projektu. Spore znaczenie ma tutaj czas odpowiedzi klienta - im jest więcej konkretów i gotowych materiałów(jeśli projekt takowe przewiduje) oraz im klient szybciej odpowiada, tym projekt jest kończony szybciej.

Klient dostaje wzór umowy do podpisania, którą powinien odesłać w formie skanu na adres email lub oryginał pocztą tradycyjną(adres zostanie podany po przesłaniu umowy).

Pytania dotyczące dodatkowych usług

Nie. Posługuję się całkiem dobrze językiem angielskim, jednak tłumaczę tylko wtyczki, skórki i inne na potrzeby własne i klientów, translacje materiałów dla witryn nie wchodzą w skład oferty.

Nie. Znam podstawy i trzymam się prawidłowych praktyk SEO-optymalizacji przy tworzeniu stron ale samym pozycjonowaniem się nie zajmuję.

Najczęściej wystarczą dane do FTP/MySQL oraz opcjonalnie dane do panelu phpmyadmin.

Poczta "fizycznie" pozostanie na starym serwerze, więc trzeba stworzyć skrzynki o tych samych nazwach na nowym serwerze i w razie potrzeby migrować również z zawartością owych skrzynek.

Zależy od tego, do którego usługodawcy poczta będzie migrowana. W większości przypadków - tak, będzie to odpłatna usługa(wyceniana indywidualnie).

Nie. Domenę można transferować bez przerwy w dostawie usług i bez utraty danych.

Transfer to przenoszenie domeny pomiędzy dostawcami, cesja dotyczy zmiany właściciela domeny(często wykonywana jest razem z transferem).