Jaki wybrać hosting na 2024 rok?
Pytanie zadawane bardzo często na forach, grupach facebooka i w zasadzie wszędzie, gdzie przewija się tematyka stron internetowych różnego rodzaju. W większości przypadków pada słowo „najlepszy” – niestety przy doborze oferty hostingowej słowo to ma pojęcie względne, wybór może być czasami po prostu słabszy, kiedy to usługodawca nie oferuje pewnych udogodnień lub pojawiają się ograniczenia technologiczne… albo cena po prostu ssie.
Mówisz „chcę tani i dobry serwer” – w dużym uproszczeniu każdy taki chce, jednak niestety to nie takie proste. Z wyborem usługi hostingowej jest trochę jak z kupnem auta – jednemu wystarczy leciwe Punto, drugi Mustangiem GT z domu wyjedzie.
Pomijając jednak całą tę filozofię i moje marne porównania przechodzę do rzeczy, wpis będzie składał się z wypunktowania na co należy zwracać uwagę przy zakupie, listy właściwej oraz podsumowaniu.
#AKTUALIZACJA 26.01.2024:
• dodano informacje o IQ
(Nie interesuje mnie to wszystko, przenieś mnie do listy!)
Chcę wykupić hosting, na co mam zwracać uwagę ?
Transfer – dla małych stron wizytówek zazwyczaj do 50GB miesięcznie w zupełności wystarczy, do małych sklepów z kilkoma produktami i niewielkim ruchem również. Jeśli spodziewamy się większego ruchu (mam tutaj na myśli 1-4k+ UU) i sama strona jest cięższa (np. większy sklep z gwarantowanym ruchem) możemy pomyśleć o przedziale 100-300GB. Zwracajcie uwagę na nielimitowany transfer w ofertach, ponieważ różnie to bywa. Czasami może to być oferta ograniczona różnymi paragrafami, innym razem są to łącza o „wąskim gardle”, a czasami faktycznie są to atrakcyjne oferty, jeśli usługodawca ma siedzibę w dużym datacenter (nie tylko ale zazwyczaj).
#AKTUALIZACJA 08.05.2022: Na dzień dzisiejszy większość usługodawców radzi sobie z nielimitowanym transferem, nawet na kontach wspóldzielonych. Oczywiście nadal warto mieć informację na jakim łączu znajduje się nasz potencjalny zakup ale wiąże się to nierzadko z wysyłaniem zapytań ofertowych.
Dostępność wersji PHP – usługodawca musi udostępniać takowe w wersji 5.6, opcjonalnie 7.0 (coraz częściej można wszędzie już spotkać). Jeśli otrzymujecie informacje, że dostępne jest jedynie 5.4 lub mniej, to jesteście w złym miejscu i po prostu zapomnijcie o danej ofercie dla własnego dobra. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ wersje poniżej 5.6 nie są już aktywnie wspierane, co idzie za tym – nie są bezpieczne.
#AKTUALIZACJA 05.11.2023: Jako podstawa obecnie jest 8.0/8.1, 7.4 to absolutne minimum i powinno być co najwyżej „opcjonalne”.
Limit baz MySQL – oczywiście tyczy się to przypadku, w którym używać będziemy witryny, która będzie miała takie zapotrzebowanie. Nie mniej nawet jeśli nie potrzebujemy teraz, to dobrze jest „mieć taką możliwość”. Wracając do tematu zwracajmy naprawdę na to uwagę, jeśli płacimy dajmy na to 100zł+ za rok i usługodawca umożliwia stworzenie tylko jednej lub dwóch baz, to jest coś naprawdę nie w porządku – generalnie w profesjonalnych ofertach limitów na bazy nie ma ale jeśli już są, to 10-30 jest liczbą akceptowalną. Osobiście jednak nie spotkałem się z limitem baz w profesjonalnych ofertach, gdzie płacimy minimum 100zł/rok.
Subdomeny – tutaj usługodawca nie powinien nas w ogóle ograniczać.
Konta e-mail – podobnie jak powyżej.
Polityka kopii bezpieczeństwa – bardzo często kwestia bagatelizowana i niesłusznie. Zazwyczaj zakładamy, że nie będziemy potrzebowali backupu, bo nas ktoś zapewnił, że stworzył „bezpieczną” stronę albo sami tworzymy coś nowego i zbytnio nie przejmujemy się. Błąd. Strona nawet jeśli będzie porządnie zabezpieczona, to kiedyś może zdarzyć się „wypadek” – niezależnie od przyczyny w takim przypadku naprawdę jest warto mieć kopię bezpieczeństwa. Tutaj robią się schody – niektórzy trzymają kopie z ostatnich dwóch tygodni (każdego dnia), inni tylko z ostatnich dwóch dni, a jeszcze inni tylko z ostatniego dnia i jeszcze każą sobie płacić za przywrócenie. Bywa naprawdę różnie ale w czym rzecz – do przywrócenia kopii musimy mieć dostęp na zawołanie, czy to przywrócenie z panelu klienta, czy po kontakcie mailowym z usługodawcą. Piszemy, że musimy przywrócić kopię z przed dwóch dni, ENTER – w niedługim czasie dostajemy info, że kopia została przywrócona i taki jest scenariusz idealny.
Dostępność supportu – na kwestię wsparcia technicznego musimy spojrzeć pod nieco innym kątem. Wydaje się być normalne, że wsparcie techniczne będzie dostępne dla nas w dni robocze dajmy na to od 9:00 do 17:00. Byłoby to ok w przypadku, kiedy mielibyśmy 100% gwarancję, że nigdy się nic nie stanie i generalnie nasze zapytania były niskiego priorytetu – niestety zazwyczaj jest na odwrót. Dajmy na to piątek godzina 20:00 wyłożyła się całkowicie poczta i co teraz? Przecież o godz. 20:00 w „piąteczek” nikt nie pracuje (tj. z obsługi klienta) i musimy czekać z odpowiedzią lub chociażby wyjaśnieniem sytuacji do poniedziałku… scenariusz raczej mało przyjemny. Dodajmy do tego święta i długie weekendy, problemy mogą się pojawić różnego rodzaju i czasami po prostu wymagana jest interwencja supportu, a my budzimy się z ręką w nocniku. Dlatego ważnym jest, aby znaleźć usługodawcę, przy którym obsługa (przynajmniej poprzez kontakt mailowy) działa do późnego wieczora, również w weekendy i święta. Wielu może się taki wymóg wydać dziwny ale uwierzcie, profesjonalni dostawcy hostingu faktycznie dbający o swoje usługi zapewniają „niestandardowe” godziny kontaktu (oczywiście w granicach rozsądku) i nie jest to nic nadzwyczajnego.
Separacja serwisów/domen – chodzi tutaj o odseparowanie konkretnych instalacji/stron/domen gdzie w razie ataku możemy być spokojni, że nie zostanie zarażona sąsiednia strona w katalogu, czy zaparkowanej domenie obok. O to najczęściej będziemy musieli zapytać sami, rzadko kiedy wyszczególnia się tę opcję w ofercie.
Zabezpieczenia przed ddos – ddosy zdarzają się i to o wiele częściej, niż może się nam wydawać. Nie musi to być nawet nasza strona ale wystarczy, że pójdzie atak na stronę sąsiada w tym samym bloku na serwerze współdzielonym i nasze usługi też mogą przestać działać. Warto wiedzieć w jaki sposób dostawca radzi sobie w takich sytuacjach i przy okazji warto również spojrzeć na opinie, bo bywa też tak, że u niektórych dostawców ataki są bardziej skupione i częstsze. Nie chcemy usługi, która będzie działać w kratkę.
Możliwość połączenia SFTP – początkujący na pewno (a przynajmniej w sporej części przypadków) będą korzystać z połączeń FTP, jednak należy wiedzieć, że nie są one „bezpieczne”. Oczywiście nie oznacza to, że od razu musimy używać protokołu SFTP (choć byłoby to zalecane) ale naprawdę dobrze, jeśli dostawca umożliwia połączenie tego typu.
Opinie – ostatnia i najważniejsza rzecz. Google będzie tutaj naszym najlepszym przyjacielem ale są również od tego fora, np. webhostingtalk, które dotyczy właśnie tematów związanych z ofertami hostingów (wraz z opiniami i rankingami) oraz tematów pochodnych.
#AKTUALIZACJA: Forum webhostingtalk na dzień dzisiejszy jest własnością Pana Piotra Nowaka(link do wpisu na forum). Zasadność i potrzebę sprawdzania forum WHT zostawiam do własnej interpretacji.
Z innych for warto na pewno sprawdzić RootNode (choć wygląda na dość świeże – zapewne trzeba będzie poczekać aż pojawi się więcej opinii); jest też subforum na Pozycjonowanie i Optymalizacja.
#AKTUALIZACJA 08.05.2022: Zaglądając na forum RootNode po prawie dwóch latach stwierdzam, że to niezbyt dobre miejsce do zaciągania opinii, tak więc leci do wykreślenia.
Lista hostingów, na które warto zwrócić uwagę
Współpracuje z nimi od ponad 8 lat, postawiłem już na tym hostingu dziesiątki stron klientów i jestem naprawdę zadowolony.
Najtańszy pakiet mamy dostępny za 200zł/rok(nierzadko są promocje na nowe konta 50%, a do tego jeszcze można dołożyć kod polecający i uciąć kilka złotych), w którego skład wchodzi 25GB SSD, nielimitowany transfer (datacenter w Atmanie), limit pamięci ram 1GB, nieograniczone bazy/skrzynki/subdomeny, obsługa HTTP/2, MySQL 8.0, dostęp do SSH, zaawansowany system keszowania.
Z dodatkowych, ciekawych rzeczy widocznych na podstronie technologii widać obsługę NodeJS, Pythona (z frameworkami Django, Pylons i web.py.), Ruby, Java, Perl.
W dużym skrócie jest to jedna, z najbardziej zaawansowanych technologicznie ofert hostingowych dostępnych na rynku, do tego często są promocje i naprawdę ciekawy Program partnerski.
Plusy:
Darmowy certyfikat SSL – Let’s Encrypt.
Dostęp do wielu nowoczesnych technologii.
Obsługa protokołu HTTP/2.
Częste promocje.
Dyski SSD dla wszystkich kont.
Możliwość uruchamiania własnego oprogramowania.
Codzienne backupy (dostęp do plików z ostatnich dwóch tygodni przez SFTP).
Lokalizacja w dużym Datacenter.
Ciekawy program partnerski.
Minusy:
Kopie baz danych jedynie na życzenie – musimy za każdym razem prosić support o przesłanie kopii bazy z konkretnego dnia.
„Różny” czas odpowiedzi supportu. Czasami już po kilku minutach, a czasami po godzinie-dwóch.
Usługa hostingowa bardziej typu „zrób to sam”.
Najtańsze konto to zaledwie 20GB pojemności.
Opcja droga. Przekłada się to oczywiście na jakość usług ale przy minimum 200zł/rok(160zł z kodem promocyjnym) ciężko mówić o opcji budżetowej.
W przypadku atthosta przyznam szczerze, że zastanawiałem się przez jakiś czas, czy jest wart polecenia – postawiłem na nim kilkanaście stron ale ostatecznie się sam do nich nigdy nie przekonałem. Opcja w mojej opinii po prostu ok.
Pakietów jest całkiem sporo, są nawet „wyspecjalizowane” pod WordPressa, czy Magento. Jest też mała zagwozdka, bo przy VPSach widoczne jest ograniczenie transferu do 100GB, co jest raczej niewielką liczbą, jeśli faktycznie już potrzeba nam VPSa. Pomijając jednak tę kwestię w najtańszym pakiecie za 79zł/rok mamy dostępne 10GB SSD, nielimitowany transfer (nie mam pojęcia na jakim łączu), nielimitowane subdomeny/konta pocztowe/konta ftp/subdomeny, dostęp do Shella(SSH), możliwość uruchamiania własnego oprogramowania i kilka innych bajerów. Cena całkiem przystępna oraz to, co oferuje w zamian jest więcej niż akceptowalne.
Teraz dlaczego się do nich nigdy nie przekonałem – pierwszą rzeczą byłoby „ręczne” transferowanie domeny. Było to jakiś czas temu i nie wiem, czy nadal nie jest to zautomatyzowane ale załatwianie transferu przez support jest naprawdę upierdliwe – nawet, jeśli ogranicza się tylko do wymianu kilku wiadomości email.
Podczas użytkowania usług atthosta zdarzyły się bodajże dwa poważniejsze ataki ddos, poradzili sobie z nimi w ciągu godziny-dwóch ale przez ten czas był praktycznie całkowity pad wszystkich usług.
W sieci jest naprawdę wiele pochlebnych opinii pod adresem atthost – nie trzeba daleko szukać w googlach. Osobiście proponowałbym po prostu skorzystać najpierw z okresu testowego, żeby się przekonać ostatecznie, czy warto.
#AKTUALIZACJA 02.12.2019: Wróciłem po latach do opcji budżetowej, bo akurat miałem okazję i muszę przyznać, że jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony. Panel hostingu w końcu ogarnięty – płatności, zarządzanie hostingiem i całą resztę mamy w jednym miejscu(to oczywiście powoduje namnożenie pozycji w menu ale umówmy się, że przy tak rozbudowanym panelu nie ma na co narzekać). Dostępny bezpłatny okres testowy, darmowy ssl, powierzchnia na ssd, dostęp do shella(co wspominałem wcześniej ale na życzenie również włączają dla kont testowych), obsługa IPv6, HTTP/2, statystyki konta(całkiem rozbudowane) i właściwie nie mogłem się do niczego przyczepić. Myślę, że to niezła opcja budżetowa.
Warto wspomnieć
W międzyczasie miałem okazję skorzystać też z kilku innych hostingów, choć były to zaledwie pojedyncze przypadki i nie są to pozycje, które jestem w stanie opisać bardziej szczegółowo.
Wspaniały support, doskonała oferta, cud, miód i orzeszki. Czego ja się nie naczytałem w sieci o hitme… czasami miewałem wątpliwości odnośnie słuszności tych usług.
No ale miałem okazję wypróbować ofertę hostingu VPSa zarządzanego (jakże ładnie nazwanego „Hosting Dedykowany z SSD„).
Drugą kwestią wartą omówienia jest support sam w sobie – na wiadomości czasami czekałem godzine-dwie, czasami 4-5, czasami dopiero otrzymywałem odpowiedź dnia następnego(zazwyczaj jak zapytanie było wysłane po tej 17:00-18:00). Telefon niby jest ale po kontakcie telefonicznym dowiedziałem się, że w sprawach technicznych i tak muszę wysłać zgłoszenie mailowe, żeby było pchnięte do realizacji – więc tak naprawdę mamy tutaj ograniczony czas obsługi technicznej.
Problem natomiast pojawił się w zgłoszeniu dotyczącym konfiguracji serwera względem ustawienia basic auth dla panelu administracyjnego wordpressa.
Mamy tutaj standardowy kod:
<Files wp-login.php>
AuthType Basic
AuthGroupFile /dev/null
AuthName "Podaj haslo"
AuthUserFile /usr/home/nazwa_konta/domains/domena.pl/public_html/.htpasswd
require valid-user
</Files>
.htpasswd tam gdzie trzeba, kod zgodny z zaleceniami WordPress Codex no i mogłoby się wydawać, że wszystko będzie śmigać.
NIE.
Panel administracyjny przestaje działać. Ewidentnie coś jest nie tak z konfiguracją serwera – ponieważ bez zalecenia <Files wp-login.php> identyfikuje kod prawidłowo. Wątek ciągnięty z supportem przez kilka dni. W międzyczasie „testowali” konfiguracje, dodawali w komentarz kod zabezpieczeń wp-includes/readme dla WordPressa(w ramach testów jak to nazwali) i generalnie gdy tylko przychodziłem co dzień do komputera dostawałem monit od klienta, że z serwerem coś nie tak.
Prosiłem, aby nie modyfikować ustawień .htaccess bez konsultacji. Prośba olana. Dalej testy.
Ponownie poprosiłem, aby w przypadku testów się konsultować i przecież do samych testów można wykorzystać instalację na domenie testowej.
W odpowiedzi otrzymałem informację, że „bez testów nie możemy zobaczyć co jest nie tak i tym samym nie możemy pomóc. Katalogi chronione proszę sobie ustawić w directAdmin, .htaccess i .htpasswd działają prawidłowo” (parafrazując).
Spoko… zabezpieczenie nie bez powodu ustawia się tylko na wp-login.php ale tłumaczyć to ja sobie mogę, w końcu jestem klientem. Ba! nawet nie, ja tylko jestem od obsługi technicznej klienta, co ja tam mogę wiedzieć.
Niesmak pozostał do dzisiaj. Do supportu nie mam ochoty już nawet pisać. Jak polecą brute-force’y, to oni będą się martwić, w końcu „hosting dedykowany” :)
#Przy okazji – gdyby czytał to ktoś z hitme, chodzi o ticket #284144 – nie jest to żadna wymyślona przeze mnie historia :)
Pomijając jednak całą szopkę z supportem hosting działa prawidłowo – nie ma przestojów w działaniu, panel do zarządzania serwerem opiera się o DirectAdmin, mamy też pełny dostęp do SSH. Dedykowane łącze 100Mbit/s.
Support też ma pojęcie o najpopularniejszych CMSach, co jest na pewno na plus. Wiedzą czego trzeba do przenosin, jak je skonfigurować itd. Jest to zdecydowanie korzystne dla osób, które chcą przenieść serwis bez przerw w działaniu.
No i ogólnie to fajnie jest, choć to „Administracja i pomoc 24/7” to tak chyba nie do końca prawda jest, a przynajmniej nie w przypadku „normalnych” zgłoszeń. Może też tylko ja mam jakąś czerwoną kartkę z dopiskiem „nie pisać wieczorem, szkoda nerwów przed końcem roboty„, czy coś takiego, kto wie.
#AKTUALIZACJA: Z hitme mam trochę więcej doświadczenia i teraz jestem już w stanie potwierdzić z czystym sumieniem, że support niestety to jest najsłabsza strona tego hostingu. Mieszanie korespondentów, odpowiedzi na niektóre tickety po tygodniach(!), wychodzenie poza kontekst w korespondencji i generalnie ciężko się z nimi dogadać. Kontakt telefoniczny służy tylko i wyłącznie do przedstawienia podstawowej oferty, z techniczną i tak musimy się kontaktować mailowo(można zapomnieć o niestandardowych godzinach odpowiedzi). Serwery działają naprawdę fajnie i tutaj ciężko mi byłoby się do czegoś uczepić ale BOK hitme to jakieś nieporozumienie.
#AKTUALIZACJA 27.07.2019: Nie widzę już zapisu o pomocy 24/7, ciekawe dlaczego 😀
Testowane u 2-3 klientów. Niewiele, żeby móc powiedzieć coś konkretniejszego.
Jdm oferuje serwery, które dostosują się pod daną instalację – odgórny jest jednak limit unikalnych wizyt, więc przed migracją na pewno warto będzie zerknąć na Analyticsa albo się skonsultować z kimś „obeznanym”.
Cenowo jest naprawdę nieźle. Jednak należy zwrócić uwagę na limit instalacji WordPressa dla konta – dzieje się tak ze względu na dedykowany support, czyli nie jest to „ilościówka” jak w przypadku innych usługodawców, tutaj faktycznie otrzymamy fachową pomoc (a tak przynajmniej usłyszałem, sam jeszcze nie miałem okazji skorzystać).
Z innych fajnych rzeczy mamy kopie zapasowe przez ostatnie 30 dni, darmowy certyfikat SSL, Snapshot i darmową migrację.
Strony klientów śmigały, doinstalowane miały jakieś wewnętrzne systemy keszujące – nie miałem okazji ich analizować ale strony z dużym ruchem(niemałe), działały naprawdę fajnie.
#AKTUALIZACJA 02.12.2019: Miałem okazję niedawno ogarniać bałagan u klienta po migracji i spojrzałem od razu precyzyjniej na panel i resztę. JDM to usługa dla osób kompletnie nie chcących się taplać z „kwestiami hostingowymi” – panel jest ubogi, co ważniejsze opcje są dostępne „po kontakcie z administracją”, cache jest automatycznie włączany dla stron(tego bardzo nie lubię) – oczywiście można „wyłączyć na życzenie” ale to jest następna wydaje się być mało istotna rzecz, po którą trzeba się kontaktować. Chcecie przenosić swojego bloga z wordpress.com, bloggera, czy innej platformy na niezależną, własną instalację wordpressa i nie chcecie się babrać z technikaliami? JDM może być dla was, natomiast w każdym innym wypadku ciężko mi znaleźć dobry powód, żeby wybrać właśnie tę ofertę.
Następna oferta, która stawia na indywidualne podejście do klienta. Bardzo fajnie rozmawiało mi się z przedstawicielem przez LiveChat i faktycznie czuć, że nie jest to tylko napędzanie klienta.
Oferta dość standardowa i znajdziemy tutaj nawet fajną opcję budżetową(ok. 73zł brutto/rok), która dla małych stron jest naprawdę jak znalazł i to z całkiem znośnym transferem miesięcznym(100GB). Do tego 14-dniowy okres testowy, support 24/7 w tym techniczny przez telefon(ponoć, nie potwierdzałem) i względna przejrzystość oferty.
Jeśli szukamy hostingu, gdzie często będziemy potrzebować pomocy, to na pewno będzie to jedna z lepszych opcji.
#AKTUALIZACJA 02.12.2019: Z istotniejszych rzeczy – cpanel i brak ssh. To pierwsze jest kwestią czysto gustu(wolę prostotę panelów DirectAdmin) ale drugie jest dla mnie na tyle istotne, że przekreśla opcję. Tj. dla osób, które nie korzystają z dostępu do shella nie jest to żaden problem – w końcu cpanel posiada masę wtyczek, w tym również całkiem nieźle działający menadżer plików ale myśląc przyszłościowo wolę jednak, jeśli nawet opcjonalnie, to żeby ten dostęp był.
Naprawdę „spoko” opcja budżetowa dla malutkich stron z niewielkim zapotrzebowaniem na zasoby.
Opcje mamy tutaj w przedziale od 50-150zł (brutto); całość jest pod własnością admin.net.pl, tak więc można się spodziewać podobnego ofertowania, jak przy MyDevil tylko w bardziej zeskalowanej formie.
Przy nawet najtańszej opcji dostajemy dostęp do SSH, nieograniczony transfer, liczbę podpiętych stron b/o, skrzynki b/o, bazy również b/o i obsługę Django, Node.js oraz Pythona (+ oczywiście innych).
Dla najtańszej opcji mamy obsługę na dyskach SSD, pamięci do 512MB, i limit CPU do 25% – niewiele jest opcji hostingowych oferujących takie zasoby w budżecie do 50zł/rok.
Całość stoi w datacenter ATMAN – tak więc podobnie, jak MyDevil naprawdę dobra lokalizacja.
Zaznaczam ponownie — to opcja dla mało wymagających witryn; rozwiązania typu e-commerce(w teorii malutkie sklepy powinny działać, ale powinny mieć dostęp do większych zasobów), czy „ciężkie” i często odwiedzane strony nie mają tutaj racji bytu.
Na kogo uważać
Tutaj są dwa poważne problemy:
1. Cenowo oferta jest mega nieatrakcyjna – przełożenie specyfikacji na cenę jest po prostu niedekwatne, już w ogóle nie wspominając o najdroższej opcji za 2558.40zł brutto, gdzie otrzymujemy 512MB ramu, 35 procesów FCGI i nadal twarde ograniczenia na czas wykonywania, dodatkowo tylko 50% z CPU; zapytacie w czym problem? w tej cenie u konkurencji dostaniemy już całkiem mocny VPS z pełnym zarządzaniem, podczas gdy tutaj za niebotyczne kwoty użytkownik musi się męczyć z brzydko mówiąc „ochłapami”.
2. To co na tym hostingu się dzieje z autoryzacjami, supportem i wszystko, co wymaga kontaktu to czysty cyrk. Kontakt „spycha” się na autoryzowany system ticketów nawet, jeśli nie zawsze jest to wymaganane. System dopisywanie 2FA jest megaupierdliwy, nieintuicyjny i mało praktyczny. Support potrafi odpowiadać na tickety po kilku godzinach, a i nie zawsze z rozwiązaniem tylko dalszym przeciąganiem sprawy. Rejestracja potrafi wykryć zapisane hasło jako „próbę ataku”, cokolwiek to znaczy.
Abstrachując od tego wszystkiego – maszyny są po prostu wolne, łącza mam wrażenie nierzadko się dławią i SSH potrafi z automatu rozłączyć po krótkiej chwili, co też jest mega irytujące.
Moje doświadczenia z IQ to głównie rozczarowanie.
Szczerze, dla mnie to taki hosting trochę… <wzrusza ramionami>.
Panel hostingowy mają schludny, domeny sprzedają i można zarządzać wszystkim w jednym miejscu, migracja jest za free ale dla mnie na tym plusy się kończą.
Oferta to masa marketingowego bełkotu i żeby przejść do szczegółów technicznych trzeba się namachać palcem.
Zasoby przypisane do kont zdają się być ok ALE ceny za odnowienie usług już nie bardzo. Budżetówkę Kiwi płacimy 50zł NETTO za rok, a odnowienie to już cena x3 i podejrzewam, że zostajemy z tymi samymi zasobami, ewentualnie zaproponują zapewne większy pakiet. Dodatkowo – 10 jednoczesnych połączeń do bazy MySQL to bardzo mało; wystarczająco dla bardzo malutkiej strony, ledwo odwiedzanej ale nie nadaje się na nic „przyszłościowego”.
Z supportem miałem okazję rozmawiać – ciężko było mi się dogadać i dopiero któraś osoba z kolei potwierdziła, że „nie da się”.
Nie mam pojęcia jak sytuacja wygląda na usługach dedykowanych Cloud ale nie o tym mówimy.
Dla mnie to raczej pass.
Zaznaczam z miejsca, jak w tytule, że mowa o hostingu współdzielonym OVH – nie mam nic przeciwko ich rozwiązaniom dedykowanym ale budżetówki pozostawiają bardzo wiele do życzenia.
Opcje, o których mowa posiadają bardzo mało przypisanych zasobów, wymuszona jest na nich od-serwerowa pamięć podręczna(nawet w drybie developerskim, co jest trochę absurdalne) i generalnie no to nawet nie są opłacalne opcje w stosunku cena-jakość.
OVH jest jak najbardziej OK dla trzymania tanich domen (+ zarządzania nimi) i usług dedykowanych ale w temacie rozwiazań budżetowych jest to stanowcze NIE.
Wszystkie marki H88 cyber_Folks – czyli m.in.: Kei, Zenbox.
H88 od niedawna zaczął hurtowo przejmować większe lub mniejsze marki hostingowe normalizując ofertę i wprowadzając swoje zasady, które nie zawsze działały na korzyść klienta. Ów marki też mają niewiele wspólnego z poprzednią ofertą, które oferowały – więc tak naprawdę też nie ma zbytnio z czego wybierać. Po opinie odsyłam do sieci, daleko szukać nie trzeba.
#AKTUALIZACJA 08.05.2022: Miałem kilka dni temu (nie)przyjemność kontaktu z supportem Kei. Nie potrafią odpowiadać na proste pytania, odsyłają do oferty i rzucają podręcznikowe odpowiedzi. Wzorowy corposupport 🙂
#AKTUALIZACJA 06.11.2023: Trochę się pozmieniało w świecie hostingów… spółki się połączyły i z H88, R22 oraz starego linuxpl powstał cyber_Folks i wchłonął większość przejętych marek. Przyznam, że taki rebranding po wielkiej krucjacie „wykupimy wszystkich” jest jak najbardziej na miejscu i z czasem pewnie niektórym się zapomni ta mała „rewolucja”, a nowi klienci lubią „stare, ale nowe”, jednakże wprawne oko zauważy, że oferty spod różnych marek (ale nadal pod jednym właścicielem) są bardzo podobne do siebie.
Nazwa/AZ/Home
Problem z dużymi hostingami jest taki, że zazwyczaj idą w ilość, a nie jakość. Różnie się to przekłada na samą opcję usługi, koszty, czy nawet support.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę:
Cena.
Spójrzmy choćby na Home – Najtańszy serwer „BUSINESS CLOUD BASIC” kosztuje niecałe 20zł za rok(18.48zł brutto w czasie publikacji wpisu). Jest to naprawdę tanio! Do tego na pewno będziemy potrzebować domeny, więc bierzemy coś z .pl, gdzie w cenniku wychodzi niecałe 10zł(poza promocją) za rejestrację.
Fajnie byłoby mieć SSL na stronie, więc kupujemy homeSSL – niecałe 10zł(9,90zł w chwili obecnej)
Całość wychodzi niecałe 40zł za rok – full opcja, wszystko czego potrzebujemy do startu ze stroną. Problem zaczyna się w momencie, kiedy musimy przedłużyć usługi o nastepny rok, spójrzmy na cennik Home:
home.pl/cennik
Pokolei:
* przedłużenie domeny .pl 100zł,
* abonament roczny Business Cloud Basic 300zł
* homeSSL 120zł
KOMPLET ZA PRZEDŁUŻENIE NA DRUGI ROK WYNOSI 520ZŁ! Z 40zł robi się nagle 520zł – cena wzrosła 13-krotnie.
________
Nastepnie weźmy na tapetę nazwa.pl. Najtańsza opcja ACTIVE CLOUD MINI wynosi 7.20zł(w momencie publikacji wpisu). Domeny bardzo często są w promocjach i obecnie np. cena wynosi 0zł za rejestrację, więc wykluczamy jeden koszt. Do tego najtańszy SSL 14,64zł(w czasie publikacji wpisu) i mamy koszt całkowity za rok pełnej opcji za bagatela 21,84zł! Jeszcze taniej niż home za pierwszy rok!
Teraz przejdźmy do cenników:
www.nazwa.pl/cennik/cennik-domen/
www.nazwa.pl/cennik/cennik-serwerow/
www.nazwa.pl/cennik/cennik-certyfikatow-ssl/
Cena za przedłużenie domeny to 100zł, cena za abonament roczny usługi Active Cloud Mini to 366,84zł i SSL za 264zł.
KOMPLET ZA PRZEDŁUŻENIE NA DRUGI ROK WYNOSI: 730,84zł! Z ceny 21.84zł mamy ok. 33-krotny wzrost.
________
W przypadku AZ.pl sytuacja jest taka, że marka jest powiązana z home.pl(źródło), więc nie trudno dojść do wniosków jak będzie wyglądała oferta.
Nie przedłużając:
az.pl/cennik/
Pierwszy rok ok. 25zł, następny rok 690zł. Ponad 26-krotny wzrost ceny.
Problemy techniczne.
Tutaj odsyłam do googli.
* Nie wiem natomiast jak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja z nazwą, bo zdaje się, że coś się pozmieniało w ofercie.
Support.
Maila możemy oczywiście wysłać zawsze, natomiast nie jest powiedziane, że otrzymamy na niego odpowiedź w najbliższym czasie, tym samym dniu, czy nawet czasami tygodniu(zakładając, że piszemy w piątek po godzinach pracy).
Home ma swój support premium dla zarejestrowanych klientów, infolinię telefoniczną dostępną w godzinach biznesowych(09:00-17:00) i standardową wiadomość email, gdzie „średni czas odpowiedzi wynosi 8 godzin roboczych”. Z supportem home osobiście mam nieprzyjemne doświadczenia – prawie nigdy nie udało mi się z nimi nic załatwić(z drugiej strony jestem bardzo trudnym klientem, więc też miało to na pewno wpływ po części) i obsługa raczej stosowała podręcznikowe odpowiedzi.
AZ.pl jest do dyspozycji w godzinach biznesowych(8:00 – 20:00), plus w sobotę w godzinach 8:00 – 16:00. Poza tym mają czat do zgłaszania awarii, także jest to względnie pozytywnie rozwiązane. No i bezpłatna infolinia – to się ceni. Nie wiem na dzień dzisiejszy jak wygląda support od strony faktycznej komunikacji, bo od dawna nie miałem okazji z nimi rozmawiać ale wsparcie techniczne raczej samo w sobie nie było większym problemem AZ.
Nazwa.pl – tutaj musze przyznać, że ostatnio zostałem naprawdę pozytywnie zaskoczony. Kilka dni temu wysyłałem maila w późnych godzinach nocnych(coś koło północy) i kilkanaście minut później otrzymałem wiadomosć od żywego człowieka z faktycznymi wskazówkami odnośnie rozwiązania problemu! Wymiana wiadomości trwała ok. godzinę ale problem udało się rozwiązać. Nie wiem, czy jest to jakaś „zasada” ale jeśli faktycznie pomagają nawet późno w nocy, to należą im się gratulacje. W kontakcie wiszą dwa numery 24/7, natomiast nie wiem, czy są darmowe(wątpię) oraz czy faktycznie ów infolinia jest dostępna przez cały rok o każdej porze.
Sytuacja zdecydowanie się zmieniła przez ostatnie kilka lat na plus i tutaj jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony.
Podsumowanie – oferty hostingowe; co, dlaczego i jak
Dlaczego lista jest taka skromna? – bo nie ma powodu, aby rozszerzać ją o podobne oferty w mniej korzystnych cenach. Poza tym na liście znajdują się wyłącznie hostingi, z których miałem okazję korzystać, więc jestem w stanie cokolwiek o nich powiedzieć.
* Pisałeś, że problemem może być MySql w wersji 5.5, co to oznacza? – pomijając kwestie optymalności, bezpieczeństwa i szybkości to dla zwykłego usera oznacza to również problemy w czasie migracji z baz stawianych na 5.7 do 5.5. Oczywiście możliwe jest stworzenie odpowiedniej reguły zgodności lub konwersja kodowania, jednak jest to po prostu następny problem. No i jakby nie było stabilny MySQL w wersji 5.7+ jest dostępny od prawie dwóch lat.
#AKTUALIZACJA 06.11.2023: W standardzie już mamy 8.0, który działa stabilnie. Jeśli Twój hosting wisi na 5.7 i nie planuje aktualizacji, to warto przemyśleć pewne wybory :)
No dobra ale nie odpowiedziałeś na najważniejsze pytanie: „jaki wybrać hosting?” – celowo. Na liście znajdują się zarówno opcje budżetowe jak i optymalne, w zasadzie najprościej będzie wybrać opcję patrząc najpierw na budżet i to, co mamy zamiar „stworzyć”, potem wystarczy już tylko porównać specyfikacje ofert.
Oczywiście to, o czym piszę powyżej nie wyczerpuje tematu w 100% – o hostingach piszą również inni, „bardziej popularni” bloggerzy. Bartek Romanowski na swoim blogu pisze o tym „jak wybrać najlepszy hosting”, Kasia Aleszczyk podaje praktyczne wskazówki przy wyborze hostingu pod WordPressa oraz nawet Szymon Barczak z WPDesk zabrał głos i rozpisał całkiem rozbudowany artykuł. Jak widać temat bardzo popularny – i piszą o nim profesjonaliści, także po wchłonięciu całej tej wiedzy nie powinniście mieć większego problemu z wyborem dogodnej dla siebie opcji 🙂
przetestuj http://www.jdm.pl
przetestuj http://www.jdm.pl
A ja polecam do tego
SeoHost.pl Wsparcie 24h. Kilka razy zdarzyło się, że miałem jakieś pytanie o 3 w nocy i dostawałem odpowiedź 10 minut później 🙂
A ja polecam do tego
SeoHost.pl Wsparcie 24h. Kilka razy zdarzyło się, że miałem jakieś pytanie o 3 w nocy i dostawałem odpowiedź 10 minut później 🙂
W sumie to dobrze, że piszesz „na rok 2017” obserwując ruchy w
ostatnich latach to widać, że wiele się zmienia. Niektóre firmy są
przejmowane przez innych większych i automatycznie (zwykle) tracą na
jakości. Z podanych artykule to chyba linux i devil najlepiej sobie
radzą. Ja poleciłbym jeszcze sprawdzić proserwer.pl – mam wrażenie, że
najlepiej mi się z nimi współpracuje tak od strony „ludzkiej” bo
generalnie jeżeli chodzi o sprzęt i technikę to wszyscy się dość mocno
zrównują. Przy okazji warto wspomnieć, że obecnie nie ma co już
sugerować się wspomnianym forum webhostingtalk bo zostało przejęte przez
home. Jak ktoś by szukał forum o takiej tematyce to obecnie
najpopularniejsze jest rootnode. Jak widać wszystko się w tej tematyce
zmienia 🙂
Wydawało mi się, że nazwa przejęła webhostingtalk – nie ma to jednak większego znaczenia, forum już nie jest niezależne i zaglądanie tam mija się z celem.
Wpis jest do poprawy i planuję to zrobić w najbliższym czasie.
No i dzięki za tip do forum RootNode – nie wiedziałem, że takie forum w ogóle istnieje 🙂
Panowie proszę o informację co tak naprawdę myślicie o Home.pl? Ja osobiście jestem zadowolony z ich usług już od wielu lat ale gdzie nie zapytam to leci totalnie niekonstruktywny hejt wielki jak stąd po Alaskę. Nie rozumiem tego trochę zwłaszcza, że znam sporo ich zadowolonych Klientów.
webhostingtalk zostało przejęte przez Pana Piotra Nowaka – właściciela Nazwa.pl, poza tym nie było tutaj słowa o słabej jakości usług home.pl
Zakładając, że nie jest to szeptanka(gdzie podejrzewam, że na 90% jest) – home.pl faktycznie jest „stabilnym” hostingiem ale moim zdaniem nie nadaje się ani cenowo, ani „technicznie” dla przeciętnego użytkownika. Rok temu prowadziłem korespondencję na WHT z jednym z pracowników Home:
http://www.webhostingtalk.pl/topic/55048-wordpress-jaki-hosting/?p=471875
Na dzień dzisiejszy już radzę sobie z większością problemów, które stawia Home przy instalacji WordPressów ale na potęgę irytuje mnie wersja mysql mniejsza niż 5.5.3 na serwerach współdzielonych – to jest jakieś nieporozumienie.
W dużym skrócie jednak – pomijając wszystkie potencjalne problemy z home, to po prostu nie jest wcale tani hosting.
To już zaczyna się robić swojego rodzaju paranoja w tych „internetach” ludzie wszędzie widzą szeptanki 😉 Nie Wojtku to jest jednak te 10% o których wspominałeś. Ja naprawdę jestem zadowolony i mimo, że moja wiedza techniczna nie jest jakimś kompendium wiedzy to daje sobie radę. Nie instalowałem jeszcze WordPressa ale z czystej ciekawości to zrobię aby lepiej poznać problemy o których mówisz. Co do negatywnej opinii o Home to miałem bardziej na myśli to co czytam na innych forach a traktuje to bardziej hobbystycznie. Cena fakt nie jest konkurencyjna ale dla mnie (podkreślam dla mnie) jest wszystko tak jak tego oczekuje. Nie mam zastrzeżeń a w sumie jestem „przeciętnym” userem 😉
Kwestia do czego używasz tak naprawdę danego hostingu. Jeśli stawiasz prostą stronę html/css – to tutaj tak naprawdę sprawi się każdy hosting. Podobnie w przypadku malutkich, nierozbudowanych CMSów.
Home nie jest jakąś tragiczną opcją ale pamiętaj, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy jak to mówią. Ja osobiście mam raczej nieprzyjemne wspomnienia z Home. O wiele tańsze serwery jak na ironię sprawiają o wiele mniej problemów.
Oczywiście – każda historia jest inna i zawsze ma 2 strony. Tego nauczyłem się nie tylko przy wyborze hostingu 😉 Reasumując dziękuję za konstruktywną odpowiedź no i powodzenia! 🙂
W sumie to dobrze, że piszesz „na rok 2017” obserwując ruchy w
ostatnich latach to widać, że wiele się zmienia. Niektóre firmy są
przejmowane przez innych większych i automatycznie (zwykle) tracą na
jakości. Z podanych artykule to chyba linux i devil najlepiej sobie
radzą. Ja poleciłbym jeszcze sprawdzić proserwer.pl – mam wrażenie, że
najlepiej mi się z nimi współpracuje tak od strony „ludzkiej” bo
generalnie jeżeli chodzi o sprzęt i technikę to wszyscy się dość mocno
zrównują. Przy okazji warto wspomnieć, że obecnie nie ma co już
sugerować się wspomnianym forum webhostingtalk bo zostało przejęte przez
home. Jak ktoś by szukał forum o takiej tematyce to obecnie
najpopularniejsze jest rootnode. Jak widać wszystko się w tej tematyce
zmienia 🙂
Wydawało mi się, że nazwa przejęła webhostingtalk – nie ma to jednak większego znaczenia, forum już nie jest niezależne i zaglądanie tam mija się z celem.
Wpis jest do poprawy i planuję to zrobić w najbliższym czasie.
No i dzięki za tip do forum RootNode – nie wiedziałem, że takie forum w ogóle istnieje 🙂
Panowie proszę o informację co tak naprawdę myślicie o Home.pl? Ja osobiście jestem zadowolony z ich usług już od wielu lat ale gdzie nie zapytam to leci totalnie niekonstruktywny hejt wielki jak stąd po Alaskę. Nie rozumiem tego trochę zwłaszcza, że znam sporo ich zadowolonych Klientów.
webhostingtalk zostało przejęte przez Pana Piotra Nowaka – właściciela Nazwa.pl, poza tym nie było tutaj słowa o słabej jakości usług home.pl
Zakładając, że nie jest to szeptanka(gdzie podejrzewam, że na 90% jest) – home.pl faktycznie jest „stabilnym” hostingiem ale moim zdaniem nie nadaje się ani cenowo, ani „technicznie” dla przeciętnego użytkownika. Rok temu prowadziłem korespondencję na WHT z jednym z pracowników Home:
http://www.webhostingtalk.pl/topic/55048-wordpress-jaki-hosting/?p=471875
Na dzień dzisiejszy już radzę sobie z większością problemów, które stawia Home przy instalacji WordPressów ale na potęgę irytuje mnie wersja mysql mniejsza niż 5.5.3 na serwerach współdzielonych – to jest jakieś nieporozumienie.
W dużym skrócie jednak – pomijając wszystkie potencjalne problemy z home, to po prostu nie jest wcale tani hosting.
To już zaczyna się robić swojego rodzaju paranoja w tych „internetach” ludzie wszędzie widzą szeptanki 😉 Nie Wojtku to jest jednak te 10% o których wspominałeś. Ja naprawdę jestem zadowolony i mimo, że moja wiedza techniczna nie jest jakimś kompendium wiedzy to daje sobie radę. Nie instalowałem jeszcze WordPressa ale z czystej ciekawości to zrobię aby lepiej poznać problemy o których mówisz. Co do negatywnej opinii o Home to miałem bardziej na myśli to co czytam na innych forach a traktuje to bardziej hobbystycznie. Cena fakt nie jest konkurencyjna ale dla mnie (podkreślam dla mnie) jest wszystko tak jak tego oczekuje. Nie mam zastrzeżeń a w sumie jestem „przeciętnym” userem 😉
Kwestia do czego używasz tak naprawdę danego hostingu. Jeśli stawiasz prostą stronę html/css – to tutaj tak naprawdę sprawi się każdy hosting. Podobnie w przypadku malutkich, nierozbudowanych CMSów.
Home nie jest jakąś tragiczną opcją ale pamiętaj, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy jak to mówią. Ja osobiście mam raczej nieprzyjemne wspomnienia z Home. O wiele tańsze serwery jak na ironię sprawiają o wiele mniej problemów.
Oczywiście – każda historia jest inna i zawsze ma 2 strony. Tego nauczyłem się nie tylko przy wyborze hostingu 😉 Reasumując dziękuję za konstruktywną odpowiedź no i powodzenia! 🙂
Przetestuj dhosting.pl i usługę EWH.
Będę musiał 🙂 Ostatnio pamiętam, że coś mi nie pasowało w ofercie(rok albo dwa temu) – nie mieliście w analizie przypadkiem wtedy jeszcze suwaków?
Rok temu dopiero uruchomiliśmy EWH i od tamtego czasu u nas bardzo wiele zmieniło się na lepsze 🙂 Hosting z Elastycznym skalowaniem zasobów rozliczane godzinowo za wykorzystane ponad bazowe zasoby.
Przetestuj dhosting.pl i usługę EWH.
Będę musiał 🙂 Ostatnio pamiętam, że coś mi nie pasowało w ofercie(rok albo dwa temu) – nie mieliście w analizie przypadkiem wtedy jeszcze suwaków?
Rok temu dopiero uruchomiliśmy EWH i od tamtego czasu u nas bardzo wiele zmieniło się na lepsze 🙂 Hosting z Elastycznym skalowaniem zasobów rozliczane godzinowo za wykorzystane ponad bazowe zasoby.
Z tymi kopiami bezpieczenstwa to roznie bywa 🙂 bylem po dwoch stronach i powiem ci ze te „wliczone w cene” kopie bezpieczenstwa nawet u najwiekszych to taki troche „jak sie zrobi to sie zrobi’ itd… ja dla odmiany sobie zaczalem testowac servizza.com i linode.com, w przyszlym jak bedziesz robil testy postaram sie dorzucic swoja opinie (mail zostawilem)… nie daja do najtanszych kont backupu w gratisie ale za grosze mozna dokupic i w sumie ma to sens .. chyba… tak czy siak moje przygody z backupami u potentatow jak o..h czy n..a czy h..e konczyly sie w krytycznych momentach zawsze tak samo… albo mialem swoj backup albo go nei bylo… pracujac dla rs`a kilka rzedow wiekszy od naszego ex home (teraz juz 1and1) pracowalem przy bqpach… smiech na sali i radzej kazdemu zawsze robic bqpy samemu!! na zew… pamietajcie ze nie dostajecie „umowy” do reki i mozecie sobie pozniej prosic o bqp itd… oni je robia bo maja w ofercie na zachete klienta.. przestrzegam!
Z tymi kopiami bezpieczenstwa to roznie bywa 🙂 bylem po dwoch stronach i powiem ci ze te „wliczone w cene” kopie bezpieczenstwa nawet u najwiekszych to taki troche „jak sie zrobi to sie zrobi’ itd… ja dla odmiany sobie zaczalem testowac servizza.com i linode.com, w przyszlym jak bedziesz robil testy postaram sie dorzucic swoja opinie (mail zostawilem)… nie daja do najtanszych kont backupu w gratisie ale za grosze mozna dokupic i w sumie ma to sens .. chyba… tak czy siak moje przygody z backupami u potentatow jak o..h czy n..a czy h..e konczyly sie w krytycznych momentach zawsze tak samo… albo mialem swoj backup albo go nei bylo… pracujac dla rs`a kilka rzedow wiekszy od naszego ex home (teraz juz 1and1) pracowalem przy bqpach… smiech na sali i radzej kazdemu zawsze robic bqpy samemu!! na zew… pamietajcie ze nie dostajecie „umowy” do reki i mozecie sobie pozniej prosic o bqp itd… oni je robia bo maja w ofercie na zachete klienta.. przestrzegam!
Zdecydowanie polecam Seohost.pl Dla mnie jest po prostu niezawodny. I tak jak już tu wspomniał J0, support w razie potrzeby reaguje błyskawicznie. Chociaż ja bym nie śmiał pisać o 3 w nocy 😀
Zdecydowanie polecam Seohost.pl Dla mnie jest po prostu niezawodny. I tak jak już tu wspomniał J0, support w razie potrzeby reaguje błyskawicznie. Chociaż ja bym nie śmiał pisać o 3 w nocy 😀