Porady & Profesjonalne strony internetowe / usługi www

Miejsca do pobierania skórek WordPressa, o których mogliście nie wiedzieć.

Szukając skórek do WordPressa zazwyczaj zaczynamy najpierw od oficjalnego repozytorium - co jest dość oczywistym wyborem. Znajdziemy tam dosłownie setki skórek i zależnie od naszych wymagań po dłuższych lub krótszy poszukiwaniach w końcu uda się znaleźć coś najbliższego naszej wizji. Repozytorium oczywiście ma też swoje problemy - nie podejrzymy na nim zawartości demo, jeśli skórka jest w takowy zaopatrzony, wiele skórek jest podobnych do siebie i generalnie istnieje spore prawdopodobieństwo, że ktoś użyje podobnej skórki jak nasza.

Następnym wyborem będzie przeszukanie Google - tutaj zazwyczaj znajdziemy listy typu "top 50 najlepszych darmowych skórek" itp. ale ponownie pojawia się problem, ponieważ większość z tych skórek najzwyczajniej w świecie się powtarza. Ponownie tracimy czas na niekoniecznie optymalne rozwiązanie. Okazyjnie uda nam się trafić na googlach na względnie ładną skórkę, która i może nie znajduje się w repozytorium ale np. nie jest wspierana od kilku lat - to też jest poważny problem.

Są jednak jeszcze miejsca, w których znajdziemy skórki i niekoniecznie pojawią się one nam w Google po wpisaniu odpowiednich(lub jakichkolwiek fraz), poniżej zebrałem kilka właśnie takich stron, z których można pobrać naprawdę eleganckie motywy.

Wszystkie motywy podane na liście można używać zarówno dla projektów komercyjnych jak i niekomercyjnych, dowolną ilość razy.


Lista ciekawych miejsc, z których możemy pobrać skórki do WordPressa

TemplateMonster

Darmowe skórki Template Monster miniatura

Pierwszym miejscem do pobierania darmowych skórek jest TemplateMonster. U nas nie tak bardzo popularny ale za granicą po ThemeForest jest to drugie miejsce, z którego ludzie zakupują skórki pod swoje strony. Znajdziemy tutaj kilka naprawdę ciekawych pozycji - całkiem niedawno zostały również niektóre z nich "odświeżone" przez co są one przystosowane do nowych standardów.

Osobiście odradzam tylko korzystanie z pierwszych czterech od dołu - są one niestety nieresponsywne i nadal czekają na "odświeżenie".

Minusem pobierania skórek z tego miejsca jest fakt, że nie otrzymujemy żadnego supportu - oczywiście możemy zadać pytanie w odpowiedniej zakładce(Questions - pytania) ale nie jest powiedziane, że zawsze otrzymamy odpowiedź. Tak poza tym są to naprawdę ciekawe i niecodzienne designy.

Moim osobistym faworytem jest skórka o "wdzięcznej" nazwie Cherry Framework Free WordPress Theme(lub z polskiego "Motyw WordPress" jak widać pod linkiem 🙂 ), zaopatrzonej w naprawdę rozbudowany framework Cherry v4(obecnie już nie rozbudowywany oprócz niezbędnych poprawek) będący naprawdę mocną i dobrą podstawką pod własny motyw. Monstroid 2 Lite i inne, odświeżone skórki to już nowa wersja frameworka, gdzie konfiguracja odbywa się w większości z poziomu personalizacji i niestety nie daje aż tylu opcji, co Cherry v4, czy nawet v3.

Będąc jeszcze w temacie darmowych skórek z TM warto wspomnieć o Kustrix:

Kustrix - darmowy motyw wordpress dla blogów o modzie i fashion

Motyw nie znajduje się na liście darmowych, ponieważ był wysyłany jako swojego rodzaju "exclusive" dla osób zapisanych do newslettera. Można jednak bez problemu pobrać motyw przechodząc na link - KLIK.


CSS Igniter

css igniter - darmowe, ciekawe motywy

CSS Igniter możecie kojarzyć z całkiem "fajnego" motywu blogowego o nazwie "Olsen Light" znajdującego się w repozytorium WordPressa. Nie jest on co prawda zaprojektowany wzorowo(gryzie się choćby z Disqusem, trzeba grzebać w arkuszu css) ale dla początkujących bloggerów to więcej, niż wystarczająco.

Na ich oficjalnej stronie zobaczymy cztery dodatkowe motywy, które nie są dostępne w oficjalnym repozytorium WordPressa - True North, Hermoso, Magnifique oraz Molly.

Są to naprawdę niezłe opcje dla bloggerów szukających minimalistycznych i estetycznych motywów dla WordPressa.

Wymogiem jest stworzenie konta(z potwierdzeniem rejestracji), po rejestracji na stronie wybieramy "Free Download", następnie "Next", po czym zostaniemy przekierowani do panelu użytkownika - tutaj wystarczy, że klikniemy na "Theme Downloads", gdzie znajdziemy wszystkie 4 motywy gotowe do pobrania(ikonka "WordPress").


DesignWall

Darmowe motywy z serwisu DesignWall

Następną pozycją jest DesignWall - znajdziecie tutaj dosłownie 4 darmowe motywy(na chwilę obecną) ale każdy z nich to naprawdę ciekawa opcja dla bloggerów. Motywy DW są nieskomplikowane, oparte głównie na Bootstrapie i większość personalizacji dodatków odbywa się z poziomu widgetów.

Przy okazji DW możecie również spojrzeć na ich darmowe pluginy - jest ich aż 11. Mamy tutaj takie interesujące pozycje jak Mega Menu, Baza wiedzy(demo), czy mój ulubiony - Q&A, który przypomina całkiem profesjonalnie skonstruowane forum(demo).


Gavick

Motywy od Gavicka są już trochę leciwe, bo od prawie roku nic nie tworzą już praktycznie na WordPressa ale na ich stronie pozostały jeszcze całkiem ciekawe, darmowe opcje do wykorzystania.

Portfolio jak sama nazwa mówi nadaje się do prostej strony typu portfolio, opcjonalnie z blogiem. Perfetta to naprawdę fajny motyw dla bloga kulinarnego. Magazine jak nazwa wskazuje nadaje się na strony z newsami i wymaga trochę inwencji własnej, żeby nadać mu odpowiedni wygląd. Meet Gavern radzę w ogóle nie używać.

Motywy są zaopatrzone w całkiem rozbudowany framework dostępny z poziomu panelu administracyjnego, co daje całkiem spore możliwości personalizacji.

Należy jednak wspomnieć o najważniejszym - żaden z tych motywów nie jest już wspierany. Także "instalujemy je na własną odpowiedzialność".


OceanWP

ocean wp - darmowy, wielozadaniowy motyw do wordpressa

Następny na liście jest OceanWP - jeden z niewielu darmowych motywów różnego przeznaczenia(coś jak Avada). Na oficjalnej stronie możemy zobaczyć kilka przykładowych demówek. Nie są to oczywiście opcje tak rozbudowane jak motywy komercyjne ale umówmy się, że na opcję darmową jest to i tak całkiem sporo. Instalacja zawartości demo odbywa się za pomocą specjalnego rozszerzenia. Sam motyw jest również w pełni kompatybilny z Page Builderami - Elementor, Beaver Builder, King Composer oraz Visual Composer.


Hyper Market

hyper market - darmowy, niecodzienny, minimalistyczny motyw dla woocommerce

[ Hyper / Market ] jest naprawdę elegancką i minimalistyczną podstawką pod sklep Woocommerce. Bardzo estetyczny i niecodzienny design pozwala na postawienie naprawdę ciekawego, "innego od wszystkich" sklepu(serio, spójrzcie na podstronę produktu). Sam motyw jest na bieżąco aktualizowany, jest całkiem nieźle zoptymalizowany oraz posiada specjalne forum z supportem. Jedynym wymogiem do pobrania jest zapis do newslettera(na podany email zostanie wysłany link do pobrania skórki).


ThemeForest

theme forest darmowe pliki miesiąca

Ostatnia pozycja to bardziej ciekawostka, aniżeli faktycznie opcja, którą należy brać pod uwagę.

ThemeForest co miesiąc(zazwyczaj) udostępnia jedną, darmową skórkę do WordPressa(mowa oczywiście o tych, które standardowo są płatne) - problem jednak z nimi jest taki, że jest to pobieranie "do końca miesiąca" i nie przysługuje nam ani support dla danej skórki ani aktualizacje. Wydawać się może to trochę dziwne - owszem ale ma to na celu(jak na pewno niektórzy już na samym początku wpadli) promocję materiałów, które w zasadzie i tak trzeba kupić, żeby był sens je użytkować.

Chyba, że brak aktualizacji i supportu wam odpowiada(co raczej byłoby dziwne 🙂 ) to możecie korzystać wedle woli(oczywiście zgodnie z licencją).


To by było na tyle. Zapewne takich miejsc "zagrzebanych" w sieci, gdzie można pobrać fajne skórki jest więcej - jeśli znacie takowe, to podzielcie się w komentarzach.